Skip to content ↓

Exeter
a learning community

You are here:

Our Staff

We would like to introduce you to our staff:

Interim Chief Executive Officer: Sue Cordwell


Head of Academy - Mark Ingham

Vice Principal - Julia Kitson (FS2/KS1)

Vice Principal - Joanne James (KS2)

 

Assistant Vice Principal / SENCo - Jen Doherty

 

Nursery - Foundation Stage 1 Alison Palmer (acting KS1 lead), Sam Newstead (FS1 Lead, Educational Visits Coordinator), Ellen McCaw (2yo Lead), Samantha Wildman (Acting 2 Year Old lead), Clare Manning

Reception - Foundation Stage 2 Alex Harris (FS2 Lead), Amy Johnson, Jen Pyper,

Year 1 Debs Cox (Year1 Lead), Rose Knox, Joanne Harris

Year 2 Becky Letts (Yr2 Lead), Joyce Chan, Harwinder Singh

Year 3 Lucy Gotch, Hannah Morris, Julie Zerr

Year 4 Helen Vorster (Year 4 Lead), Tamla Mathew, Sammie Golding, Emma O'Mahoney

Year 5 Tess Murdoch (Year 5 Lead), Mags Norris, Christian Rankin

Year 6 Ben Lynch (Year 6 Lead)

Interventions Andrea Reilly

Behavioural Management Coordinator Gwen McConnell - based at Woodnewton site


Community Staff

Family Support Lead - Kerry Wortley

Family Support Workers Erin Murrison

Family Support Worker for Community Engagement Lesley Durkin

Adult Learning and Parent Programme Practitioner Sarah Ackrill-Hill

Child and Family Health Practitioner


Support Staff

Nurture Staff Denise McBride, Carole Dickson, Lisa Wilson

Learning Mentor Michelle Heron

Advocate for Children Antoinette Downing

Cover Supervisors Tina Bezzina, Kim Esslemont, Carmen Dobos

Senior Early Years Practitioner Heather McIntyre

Early Years Practitioners Dawn Collins, Julia Clarke, Maria Figureido, Ashleigh Lester, Sharren McGrory, Karen Marrs, Sharon Spencer, Nathan Christopher, Andrea Weekes, Alecia Smith, Reka Szucs-Voros

Teaching Assistants Jeanne Beer, Donna Chambers, Nicola Edgar-Ward, Borka Hannan, Donna Harman, Mags MacLeod, Pauline McGettens, Tracey Sinclair, Pauline Summerlin, Sarah Politano, Linda O’Neil, Jenny Coleman, Kim Eisenhart, Trisha Stimson, Tracey Linden, Chloe Jamieson.

Librarian Maria Charlton

Site Supervisors Mark Kilgallon, Nicky Boyle

Senior Lunchtime Supervisors Marianne Walker

Lunchtime Supervisors  Jean Findlay, Derek McPhee,  Isabela Naturalna, Marianne Walker, Agnes Welsh, Leanne Burbridge, Kim Judge, Sharon Murray, Naomi Connor, Sandra Hendry, Donna Smith, Katrina Brown, Ams Galloway.

Senior Premises Staff Pauline McGettens

Premises Staff Carol Binley, Gail Kemley, Derek McPhee, Marianne Walker, Agnes Welsh, Moira McCourt, Sandra Hendry, Gabriela Mocanu, Katrina Foster

Health and Safety Manager Claire Spooner

Breakfast Club Staff Sandra Auld, Mags Macleod

Tea Time Club Sandra Auld, Tina Bezzina, Linda Hughes

ICT Manager Aaron Wheeler


Office Staff

Finance Manager Sarah Sherlock

Bursar Tina Small

Senior Administrator Kim Burley

Receptionist and Administrative Assistant Amanda McGhee

Attendance Officer  Karen Lloyd

Project Manager Sue Martin